Voor Ocre, het Europese cloudtechnologie-initiatief voor de onderzoeks- en onderwijswereld, zijn na een aanbesteding nieuwe it-partners geselecteerd. In Nederland gaat het om vijftien leveranciers voor het leveren van cloud- en aanverwante diensten. In totaal is er in dit kader de komende vijf jaar 450 miljoen euro beschikbaar voor onderwijs- en onderzoeksinstellingen.
Het vijftiental bestaat uit Bechtle, CloudFerro, Devoteam, MCX, OVHcloud, Proact Netherlands, Quistor Enterprises, Setcor, SoftwareOne, Sparkle, Transfer Managed Services, T-Systems, Vancis, Varity en VSHN.
De meeste van deze vijftien leveranciers werken samen met eveneens geselecteerde cloudplatforms, zoals AWS (Devoteam, SoftwareOne en Sparkle), Azure (Bechtle en SoftwareOne), Exascale (VSHN), Google Cloud (SoftwareOne en Sparkle), IBM Cloud (SoftwareOne), Ionos (Bechtle), Oracle Cloud (MCX, Quistor en Transfer Managed Services) en Whitesky.Cloud (Varity).
De andere leveranciers bieden eigen oplossingen aan, zoals CloudFerro, T-Systems (Open Telekom Cloud), OVHcloud, Proact, Setcor en Vancis.
Toegankelijke cloudtechnologie
Ocre (Open Clouds for Research Environments), beheerd door het Europese Géant-datanetwerk, heeft als doel om cloudtechnologie toegankelijker te maken voor onderzoeks-, overheids- en onderwijsinstellingen in Europa. In Nederland coördineert Surf, de ict-samenwerkingsorganisatie van onderwijs en onderzoek én lid van Géant, de uitvoering van de mantelovereenkomst, in samenwerking met Sivon, de ict-coöperatie van en voor het primair en voortgezet onderwijs.
Leden van Surf en Sivon kunnen via deze overeenkomst (‘Ocre 2024 Framework’) een breed scala aan ict-diensten via de opgezette Surf Cumulus afnemen, variërend van infrastructure-as-a-service (iaas) en platform-as-a-service (paas) tot aan software-a-service-cloudoplossingen. Denk aan universiteiten, hogescholen, mbo’s, roc’s, (academische) ziekenhuizen en andere academische instellingen, onderzoeksinstituten zoals TNO en CFI en allerhande andere organisaties uit het onderwijs- en onderzoeksveld, zowel in Nederland als het Caribisch deel van het Koninkrijk der Nederlanden.
Er doen 39 Europese landen mee aan het Géant Ocre 2024 Framework, waaronder ook niet EU-leden. In totaal zijn er veertig serviceproviders en zeventien cloudplatforms geselecteerd en bestaat de catalogus uit 416 clouddiensten. De geraamde waarde van het raamcontract bedraagt 1,8 miljard euro over vijf jaar.