Noord-Amerikaanse partner boost Hannover Messe met innovatieve technologie
Canada lost in de editie 2025 van de Hannover Messe Noorwegen af als partnerland. Op de internationale industriebeurs, die in Hannover plaatsvindt van 31 maart tot en met 4 april, toont the ‘Great White North’ zijn sterkte op technologievlak, zoals artificiële intelligentie, quantum computing en smart manufacturing, onder het motto ‘The future’s here’. En wie durft het op te nemen tegen de eerste ijshockey-robotdoelman?
Op de recente persconferentie over de aanstaande 2025-editie van de Hannover Messe ontkwam Jochen Köckler er niet aan. De voorzitter van de raad van bestuur van Deutsche Messe AG, het bedrijf dat de industriebeurs organiseert, stond stil bij de turbulente politieke ontwikkelingen sinds de Amerikaanse president Donald Trump weer aan de macht is gekomen. Die ook van invloed zijn op de komende Hannover Messe die Köckler bestempelde als de meest politieke van alle industriële beurzen. De Hannover Messe is een horizontale beurs waar zo’n vierduizend exposanten en ruim tweehonderdduizend bezoekers uit de gehele wereld naar toe komen. Dat heeft ook grote aantrekkingskracht op politici. De beurs is altijd een ontmoetingsplaats geweest voor ministeriële delegaties die met elkaar overleggen over de politiek en wereldhandel, aldus de topman van de Deutsche Messe.
Daarnaast staat de Hannover Messe altijd in het teken van innovatie en technologie, stelt Köckler. Dit jaar, met als thema ‘Shaping the future with technology’, zijn artificiële intelligence (ai) en de industrie, smart manufacturing en waterstof de grote thema’s. ‘Alle hallen ademen ai’, zegt hij. ‘Ai is geen product dat je koopt maar een technologie die kan worden gebruikt om efficiënter te werken. Die oplossingen willen we op de beurs tonen.’ Hij noemt als voorbeeld de Siemens Industrial Copilot, een generatieve ai-assistent waarmee engineers door middel van taalherkenning sneller en met minder fouten kunnen ontwikkelen.
Naast de vele ai-oplossingen die er op de beurs te zien zijn vindt er in hal 17 een ai-conferentie plaats en worden er ai-tours georganiseerd. Ook biedt de beursorganisatie een zogeheten KI Readiness Test aan waarmee bedrijven een beeld krijgen op welke vlakken zij kunnen profiteren van kunstmatige-intelligentie-toepassingen.
De Hannover Messe is niet alleen een show om technologieën te laten zien, maar ook om zaken te doen
Dat uitgerekend Canada dit jaar het partnerland van de industriebeurs is, is saillant te noemen. De handelsoorlog met de Verenigde Staten en het verlangen van president Trump om het land als de ’51ste staat’ te annexeren heeft het Noord-Amerikaanse land in staat van paraatheid gebracht. Zou zijn claim te maken hebben met het innovatievermogen en de technologiekracht van Canada, was een vraag die tijdens de persconferentie opborrelde. Tijdens de Hannover Messe presenteert de Great White North in ieder geval een staalkaart van innovatieve productie-oplossingen die duurzaam, digitaal én weerbaar zijn, stelt Evelyne Coulombe, attachee van de Canadese ambassade in Duitsland. ‘En met weerbaar bedoel ik dat Canada nog steeds een betrouwbare handelspartner blijft in deze veranderende tijden.’
Jayson Myers, voorzitter van de Canadese industrievereniging Next Generation Manufacturing Canada (NGen), ziet op de industriebeurs grote kansen liggen voor Canadese bedrijven en investeerders, zoals Canadese pensioenfondsen. ‘De Hannover Messe is niet alleen een show om technologieën te laten zien, maar ook om zaken te doen. Vorig jaar hadden we al een flinke delegatie met 83 exposanten, sommigen dachten dat Canada toen al gastland was’, lacht hij. ‘We hebben toen zo’n zeventig miljoen omzet gehaald uit de beurs. Maar nu komen we met zo’n duizend man, verdeeld over ruim 225 exposanten.’
Meer dan elanden, bergen en ahornsiroop
De Hannover Messe is voor ons een uitstekende gelegenheid om de wereld te laten zien dat Canada meer is dan méér dan moose, mountains & maple syrup‘, vervolgt Myers. ‘Ons land is een spil van hoogwaardige technologie, zoals advanced materials, precisietechniek, mechatronica, artificiële intelligentie (ai), robotica, quantum computing en duurzame energieoplossingen rond batterijen en waterstof. De wereld van de productie is aan het veranderen, niet alleen vanwege de geopolitieke ontwikkelingen, maar ook vanwege innovatieve technologieën. Veel mensen beseffen niet hoe sterk Canada is als innovator en als een plek om zaken te doen. Dat kunnen ze op deze beurs ontdekken.’
Het partnerland van 2025 presenteert zich op de Hannover Messe in vier hallen. In hal 2 staat een paviljoen voor startups en het tonen van innovatieve eco-systemen, bijvoorbeeld voor quantum. Hal 7 is de plek waar Canadese stands hun expertise op het gebied van onder meer robotica, vision systems, cybersecurity, ai en netwerken laten zien. Hal 13 is gereserveerd voor energie-oplossingen en in hal 12 vinden discussies plaats over investeringen in handel, industrie en technologie. Daarnaast organiseert ‘Team Canada’ nog allerlei activiteiten, waaronder een duel tegen een ijshockeykeeper, een robotkeeper welteverstaan, gebouwd door high-school-leerlingen. ‘Wie durft de uitdaging aan en verslaat deze eerste ijshockey-robotdoelman? Kom langs!’, luidt de oproep van Myers.
Digitalisering en het oranje paviljoen
De Hannover Messe, gestart in 1947, besteedt de laatste jaren veel aandacht aan digitalisering, zeker sinds de ict-beurs CeBIT van het toneel is verdwenen. Ook is er veel ruimte voor start- en scale-ups. Een Nederlandse afvaardiging is met name te vinden in het NL Paviljoen (hal 8). De industriebeurs vindt plaats van 31 maart tot en met 4 april 2025.