In 2024 gebruikte 23 procent van de bedrijven één of meer ai-technologieën. In 2023 was dit nog veertien procent. Van de bedrijven die in 2024 geen ai-technologie gebruikten, heeft negen procent dit wel overwogen. Dat is drie procent meer dan in 2023. Dat concludeert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek.
De uitgevraagde ai-technologieën zijn text mining, spraakherkenning, natural language generation, afbeeldingherkenning, machine learning, robot-ondersteunde procesautomatisering (rpa), servicerobots en autonome voertuigen. Daarvan werden text mining en natural language generation het vaakst gebruikt.
Van de bedrijven met tien of meer werkzame personen gebruikte veertien procent text mining en twaalf procent natural language generation. Text mining betreft technologie waarmee geschreven taal wordt geanalyseerd. Bij natural language generation gaat het om technologie waarmee gesproken of geschreven taal wordt gegenereerd.
In 2024 werd ai-technologie het vaakst gebruikt door bedrijven in de informatie en communicatie-sector (58 procent). Binnen de sector specialistische zakelijke diensten lag dat percentage op veertig procent en in de financiële dienstverlening gebruikte 37 procent één of meer van de zeven genoemde ai-toepassingen. Door bedrijven in de bouw en horeca werd ai-technologie het minst vaak gebruikt (beide negen procent).
Digitalisering
De cijfers komen uit de CBS-publicatie Digitalisering en kenniseconomie 2024 waarin ook onderwerpen als onderzoek en ontwikkeling en innovatie onder de loep zijn genomen.