Medewerkers van de Groningse vestiging van Atos Origin leggen vandaag om tien uur het werk neer. De actie volgt nadat eerdere ludieke acties voor een betere cao volgens de vakbonden geen resultaat opleverden.
Medewerkers van de Groningse vestiging van Atos Origin leggen woensdag 9 april vanaf 10 uur ’s ochtends het werk neer uit onvrede over het verloop van het cao-overleg tussen de directie en de bonden. Daartoe hebben de vakbonden FNV Bondgenoten, CNV Dienstenbond en Qlix-IT opgeroepen.
Donderdag 10 april 2008 wordt de staking hoogstwaarschijnlijk gevolgd door een werkonderbreking van Atos Originpersoneel van de vestiging in Eindhoven.
De vierde bond die is betrokken bij de totstandkoming van een collectieve arbeidsovereenkomst bij de automatiseerder, De Unie, doet niet mee omdat zijn leden de werkonderbreking hebben afgewezen. Wouter van Lidth de Jeude, bestuurder bij De Unie, licht toe dat het standpunt van zijn organisatie echter hetzelfde blijft. "Ik respecteer de acties van de andere bonden volledig en zij respecteren het besluit van ons."
Flyeracties
Dinsdag 1 en woensdag 2 april was De Unie nog wel aanwezig bij flyeracties aan de poort van de vestigingen van Atos Origin in Rijswijk, Arnhem en het hoofdkantoor in Utrecht. Die acties verliepen volgens Van Lidth de Jeude ‘uitstekend en precies zoals bedoeld.’
Eind maart voerde de bonden ludieke acties bij de vestigingen in Groningen en Eindhoven. Van Lidth de Jeude zegt dat de meeste pijn bij juist die twee lokaties zit. In Groningen werken veel mensen die zijn overgenomen van KPN, terwijl in Eindhoven veel oudpersoneel van Philips werkt.
Beton
De Uniebestuurder vindt dat het bestuur van Atos Origin te ver gaat bij de loondifferentiatie tussen de verschillende locaties. "Het bestuur heeft zich zo hard als beton opgesteld", zegt Van Lidth de Jeude. Hij hoopt dat de bestuursleden uiteindelijk overstag gaan, maar durft geen uitspraak te doen over de afloop van de acties.
Atos Origin reageert morgen op de stakingen.
Moeizaam Atos Origin is een van de weinige ict-dienstverleners met een eigen collectieve arbeidsovereenkomst. Volgens de vakbonden is de huidige patstelling tussen enerzijds de automatiseerder en anderzijds de bonden en de centrale ondernemingsraad (COR), uniek voor Nederland. Hoe kon het zover komen? In september 2007 vond het eerste overleg tussen de drie partijen plaats. Dit resulteerde in november 2007 in een eerste loonsbod van Atos Origin: werknemers zouden een gemiddelde loonsverhoging krijgen van 4,5 procent, een minimale verhoging van 2 procent en een pakket secundaire arbeidsvoorwaarden zoals flexibilisering van arbeidsvoorwaarden en lease-budgetten. 90 procent van de vakbondsleden stemde tegen dit bod en dus gingen de bonden en de COR er niet mee akkoord. Zij eisen een structurele vaste loonsverhoging van 3,5 procent voor alle medewerkers met een beoordeling ‘Goed’. Ook willen ze dat in de cao zowel primaire als secundaire arbeidsvoorwaarden worden vastgelegd en dat het huidige beloningssysteem onder de loep wordt genomen. Daarop brak het bestuur van Atos Origin de onderhandelingen af. De automatiseerder wilde begin maart, na een ‘voorultimatum‘ van de bonden, weer om de tafel onder de voorwaarde dat er niet meer over de salarissen wordt onderhandeld. Hierop stelden de bonden een definitief ultimatum dat dinsdag 25 maart verstreek. De COR had toen al besloten zich meer op de achtergrond te houden. Vrijdag 21 maart riep de werkgever in een brief de bonden op om de onderhandelingen te hervatten, maar opnieuw onder voorwaarde dat salarissen buiten de gesprekken bleven. Dinsdag 25 maart schoven de bonden deze handreiking terzijde en volgden eind maart en begin april de eerste ludieke acties in Groningen, Eindhoven, Arnhem, Rijswijk en Utrecht |